Výlet do Brna a Slavkova
V Dolních Heršpicích, části Brna, vzniklo unikátní Retro Muzeum Na Statku, největší v Česku. Vytvořil ho pan Lukáš Fajtl s pomocí a podporou rodiny a vystavuje v něm na ploše větší než 2500 m2 přes 25000 exponátů, mapujících život u nás ve 20- 90 letech minulého století.
Vydali jsme se na prohlídku tohoto muzea v pátek 9.června již v půl sedmé, čekala nás delší cesta, která ale rychle uběhla a po desáté jsme vystupovali z autobusu na parkovišti přímo v areálu.
Ujal se nás sám zakladatel rozsáhlé sbírky, seznámil nás s tím, co vzniku muzea předcházelo. Že vzniklo vlastně hlavně díky jeho velké lásce k historickým věcem a trvalo deset let, než expozice vypadala tak, jak ji uvidíme. Stojí za ní hodně práce, času, trpělivosti a shánění po domech, internetu a burzách.
Provedl nás první částí, kde je sbírka věcí, které se používali v domácnostech prarodičů, rodičů, ale i v těch našich. Ožili jsme, když jsme objevovali věci, připomínající nám dětství, dospívání, aktivní život i život našich dětí. Žasli jsme nad množstvím televizorů, rádií, elektrospotřebičů, hraček, nádobí a vybavením dobových obchodů.
Další části jsme si procházeli sami, protože jak říkal majitel, každý potřebuje na prohlídku jiný čas. Prohlédli jsme si velkou sbírku kočárků, nejen pro děti, ale i pro panenky a panenek samotných. V další budově jsme obdivovali staré zemědělské stroje, povozy a nářadí a přemýšleli nad tím, jak muselo být v té době těžké hospodařit bez vymožeností dnešní doby.
Jako poslední nás čekala výstava automobilů a modelů autíček. Staré a novější typy legendárních trabantů, škodovek, wartburgů, žigulíků, elegantní simca a mercedes.
Moc se nám tu líbilo, protože každý tu objevil věci, které ho provázely a mnohdy ještě provázejí životem.
Po občerstvení v restauraci U Trabanta, která je součástí muzea, jsme pokračovali kousek za Brno, do Slavkova, kde jsme měli zajednanou prohlídku v Mohyle míru.
Tento památník vznikl mezi lety 1910- 1912 na počest a jako uctění památky vojákům, kteří padli v nejkrvavější napoleonské bitvě na našem území. Ta se odehrála 2.12.1805 a Napoleon v ní porazil rusko-rakouskou armádu. Bitvy se osobně zúčastnil nejen on, ale i ruský car Alexandr I a rakouský císař František. Proto se jí také říká Bitva tří císařů.
Před prohlídkou se spustil hustý déšť a tak jsme se rádi schovali do mohyly a poslechli si výklad o historii tohoto památníku. Také jsme si vyzkoušeli zajímavý akustický jev. Když jsme se postavili v rohu stavby křížem proti sobě a čelem ke zdi, slyšeli jsme se tak dobře, jako bychom stáli těsně u sebe.
Nastal čas vrátit se domů a cestou jsme se zastavili na občerstvení v moc pěkné restauraci v Opatově.
Za organizaci a vedení výletu moc děkujeme předsedkyni D.Židové a paní M.Tomášové. Samozřejmě dík patří panu Vaverovi, řidiči autobusu.Výletu se zúčastnilo 27 osob.
Datum poslední aktualizace: 14. 6. 2023 11:51